Aktualności Aktualności

«Powrót

„Show must go on” - Czy to już koniec projektu KiC?

„Show must go on” - Czy to już koniec projektu KiC?


Uroczyste zamknięcie projektu KiC odbyło się w dniu 19 listopada 2015 r. jednak prace nad jego zamknięciem nadal trwają.

Obecnie trwa proces weryfikacji przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa złożonego dla projektu wniosku o płatność końcową. Ponadto, każdorazowo na wniosek CPPC, Ministerstwo dostarcza niezbędne dokumenty i wyjaśnienia potwierdzające osiągnięcie wskaźników projektowych oraz celów projektu KiC. Dodatkowo cyklicznie przekazywane są również informacje o stanie wykorzystania produktów zrealizowanych w ramach projektu.

Dzięki projektowi Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych udało się wybudować Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów wyposażone w wysoko wydajną, gwarantującą ciągłość pracy i bezpieczną infrastrukturę teleinformatyczną wykorzystującą nowoczesną technologię Cloud Computing.

CPD MF stanowi fundament funkcjonowania takich systemów biznesowych resortu finansów, jak
e-Podatki, e-Cło i e-Budżet. W ramach tych przedsięwzięć Ministerstwo dostarcza usługi w kanale elektronicznym obywatelom i przedsiębiorcom. Elektroniczna komunikacja z urzędem cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok wzrasta liczba obywateli i przedsiębiorców, którzy wybierają elektroniczne deklaracje podatkowe w celu rozliczenia się z fiskusem. W 2015 roku 7 mln. podatników rozliczyło się przez Internet. Był to duży sukces w porównaniu do pierwszego roku uruchomienia e-Deklaracji, wówczas podatnicy złożyli jedynie 390 zeznań.

Ministerstwo Finansów w ostatnich latach udostępniło cały wachlarz „e-Pitów" dla przedsiębiorców. Bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym, przedsiębiorcy mogą składać PIT-16, PIT16A, PIT-19A, PIT28, PIT36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Ponadto od 2015 roku podatnicy mogą korzystać z tzw. wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR, pre-filled tax return). Za pośrednictwem tej usługi złożono 100 tys. zeznań PIT-37.
 

Źródło: Prezentacja pt. „Nowoczesne usługi cyfrowe MF ich powszechność i dynamika".
Autor: Maciej Puto Dyrektor Departamentu Informatyzacji Usług Publicznych.

 

Coroczny wzrost liczby składanych e-deklaracji świadczy o tym że resort finansów właściwie odpowiada na potrzeby podatników.
 

Cały Raport System e-Deklaracje Badanie preferencji podatników PIT w zakresie zeznań podatkowych