Aktualności Aktualności

«Powrót

Uroczyste zakończenie realizacji projektów KiC i IeU

Uroczyste zakończenie realizacji projektów KiC i IeU


Zadajesz sobie czasem pytanie, co w życiu daje Ci spokój? Poczucie wolności i spełnienia, radość z życia?
Czy dzisiejszy świat, świat epoki informacyjnej przepełniony lawiną  informacji, liczb i danych, które towarzyszą nam na każdym kroku i w każdej sferze naszego życia pozwala przyjemnie żyć w równowadze i harmonii"?

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na postawione pytania przygotowało nowoczesne e-usługi na miarę
XXI wieku dostarczane drogą elektroniczną dla obywateli i przedsiębiorców.

Od 2007 roku resort finansów realizuje projekty i programy o charakterze biznesowym (e-Podatki, e-Cło, e-Budżet) dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Lata praktyki pokazały, że działania te przyniosły wymierne korzyści dla obywateli, przedsiębiorców i administracji publicznej. Projekty infrastrukturalne, jak Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych (KiC) oraz Infrastruktura e-Usług Resortu Finansów (IeU) realizowane przez Departament Strategii Systemu Informacyjnego przyczyniły się do budowy i rozwoju nowoczesnego środowiska teleinformatycznego zapewniającego wysokiej jakości parametry techniczne i bezpieczeństwa oraz rozwój nowoczesnych technologii - Cloud Computing i nowatorskich rozwiązań informatycznych, jak CloudStore MF.

Zwieńczeniem realizacji projektów infrastrukturalnych była uroczysta konferencja, która odbyła się w dniu
19 listopada br. w Ministerstwie Finansów. Konferencja pod tytułem Cloudstore MF a Dynamika Rozwoju Cyfrowych Usług Publicznych resortu Finansów była także okazją do prezentacji uzyskanych efektów tych projektów i podzielenia się doświadczeniami z ich realizacji. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele centralnych urzędów państwowych i innych instytucji publicznych.

Dla przypomnienia w ramach projektu KiC wybudowano Centrum Przetwarzania Danych MF (CPD MF), wyposażono ośrodek w sprzęt teleinformatyczny oraz skonsolidowano i zmigrowano do CPD MF systemy informatyczne resortu finansów. Natomiast projekt IeU między innymi polegał na dostosowaniu usług transmisji danych Resortu Finansów, wdrożeniu centralnego systemu bezpieczeństwa oraz systemów monitorowania i zarządzania dostępem, dzięki czemu uzyskano bezpieczne, wydajne i elastyczne środowisko dla funkcjonowania e-Usług.

Ministerstwo Finansów podjęło próbę dostosowania i przemodelowania swoich usług tak aby stały się wygodne, szybkie, bezpieczne i przyjazne dla obywateli i przedsiębiorców. To właśnie z myślą o nich ruszyła wielka maszyna zmian napędzana potrzebami obywateli i chęcią dostosowania usług resortu finansów do tych potrzeb.
 

Obejrzyj nowy film o usługach cyfrowych resortu finansów!

Galeria zdjęć na stronie MF

Prezentacje do pobrania:

      1.   Projekty KiC i IeU fundamentem technologicznym procesu cyfryzacji usług MF

      2.   Cloudstore MF

      3.   Nowoczesne usługi cyfrowe MF, ich powszechność i dynamika

      4.   Innowacyjne efektywne wykorzystanie funduszy UE - skok w nowoczesność

      5.   Cloudstore MF a państwowa chmura obliczeniowa